Themes - Customizr - en to it translation catalogue (760 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Customizr is a versatile and easy to customize WordPress theme, instantly giving a professional look to your online presence. Designed with visitor engagement in mind, it allows anyone to create a beautiful, fast and mobile friendly website compatible with all browsers and devices. Customizr works fine with major WordPress plugins like WooCommerce, bbPress, JetPack and many others. Top rated by hundreds and with a very active community of users and developers, the Customizr theme is a safe and reliable design option to publish your WordPress content.
it: Customizr è un tema WordPress versatile e semplice da personalizzare, che conferisce istantaneamente un look professionale alla tua presenza online. Concepito avendo in mente il coinvolgimento dei visitatori, permette a chiunque di creare un sito web attraente, veloce e mobile friendly compatibile con tutti i browsers e dispositivi. Customizr funziona bene con i principali plugins di WordPress quali WooCommerce, bbPress, JetPack e molti altri. Altamente apprezzato da centinaia di utenti e con una community di utenti e sviluppatori molto attiva, il tema Customizr rappresenta una sicura ed affidabile scelta di design per la pubblicazione dei tuoi contenuti WordPress.

en: the logo is centered
it: il logo è centrato

en: Note : the menu centered position is available only when
it: Nota: l'opzione per il centraggio del meno è disponibile solo quando

en: Note : the menu centered position is available only when the logo is centered
it: Nota: l'opzione per il centraggio del meno è disponibile solo quando il logo è centrato

en: Menu centered
it: Menu centrato

en: Set up single pages options
it: Imposta le opzioni per le pagine singole

en: Single pages
it: Pagine singole

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your pages before their content, when they are displayed individually.
it: Puoi visualizzare l'immagine in evidenza (chiamata anche imagine d'anteprima dell'articolo) delle tue pagine prima del loro contenuto, quando vengono visualizzate singolarmente.

en: Don't know how to set a featured image to a page? Learn how in the %s.
it: Non sai come impostare un'immagine in evidenza? Impara come nella %s.

en: You can display your page's featured image here if you have set one.
it: Puoi visualizzare l'immagine evidenza qui, se ne hai impostata una.

en: default:
it: predefinito:

en: Options for
it: Opzioni per

en: Settings
it: Impostazioni

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, it is recommended to modify the style.css file of a child theme.
it: Usa questo campo per testare piccoli pezzi di codice CSS. Ti raccomandiamo di modificare il file style.css di un tema child per personalizzazioni più corpose.

en: Go Pro
it: Passa al Pro

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
it: Se selezionata, le icone e il CSS di Font Awesome verranno caricate nel front end. Potresti voler caricare le risorse di Font Awesome con un codice personalizzato, o permettere ad un plugin di farlo al tuo posto.

en: Load Font Awesome resources
it: Carica le risorse di Font Awesome

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
it: Impostazioni della breadcrumb di Yoast SEO

en: customization panel
it: pannello di personalizzazione

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
it: Vai al %s della breadcrumb di Yoast SEO

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
it: Usa la breadcrumb di Yoast SEO

en: Display the tagline in the header
it: Mostra il motto nell'header

en: Create and organize your social links
it: Crea e organizza i tuoi link ai social

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
it: Scopri il tema per WordPress Customizr &raquo;

en: Choose Image
it: Scegli immagine

en: No image selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Default
it: Predefinito

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
it: Seleziona questa opzione per aprire il link in un'altra scheda del browser.

en: Link target
it: Target det link

en: Set a unique color for your icon.
it: Imposta un colore unico per la tua icona.

en: Icon color
it: Colore dell'icona

en: This is the text displayed on mouse over.
it: Il testo mostrato al passaggio del mouse.

en: Enter a title
it: Inserisci un titolo

en: Social icon
it: Icona social

en: Size in px
it: Dimensione in px

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
it: Inserisci l'url completo al tuo profilo social (deve essere un url valido).

en: Social link url
it: Social URL

en: Select an icon
it: Scegli un'icona

en: Yes
it: Sì

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
it: Sei sicuro di voler rimuovere: <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Add it
it: Aggiungi

en: Cancel
it: Annulla

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Press return or enter to open this panel
it: Premi invio per aprire il pannello

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
it: Inserisci un URL valido nel campo del social link

en: An error occurred: malformed social links
it: Errore: formato del social link non corretto

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
it: Il layout dell'header determina il lato su cui si apre menu laterale.

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
it: Nuova Slide creata con successo! Scorri la pagina per modificarla.

en: Close Editor
it: Chiudi Editor

en: Learn more about this in the documentation
it: Scopri di più sull'argomento nella documentazione

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
it: Nuovo Social Link creato con successo ! Scorri la pagina per modificarlo.

en: Done !
it: Fatto !

en: Follow us on
it: Cercaci su

en: Select a social icon
it: Scegli un'icona social

en: If your freshly created menu is not listed, please refresh the customizer panel.
it: Aggiorna il pannello Personalizza, se il menu appena creato non è presente nella lista

en: Not set
it: Non impostato

en: Back to top arrow position
it: Posizione del pulsante vai ad "Inizio pagina"

en: Contact me on Snapchat
it: Contattami su Snapchat

en: What We Do
it: Cosa facciamo

en: Who We Are
it: Chi siamo

en: Search
it: Cerca

en: Engage your visitors with a carousel in any pages.
it: Coinvolgi i visitatori con un carosello in ogni pagina.

en: Contact Us
it: Contattaci

en: The Customizr theme fits nicely on any mobile devices.
it: Il tema Customizr si adatta bene in tutti i dispositivi mobili.

en: Recent Posts
it: Articoli Recenti

en: Recent Comments
it: Commenti Recenti

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
it: Se abilitato, le slides, in fase di scroll, scorreranno più lentamente rispetto alla pagina (effetto parallasse)

en: Sliders : use parallax scrolling
it: Sliders: abilita l'effetto parallasse

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
it: WooCommerce: se selezionata, l'icona del carrello WooCommerce rimarrà visibile durante lo scorrimento della pagina.

en: Get help in the free support forum
it: Trova aiuto nel forum di supporto

en: Get support
it: Ottieni assistenza

en: Code snippets for developers
it: Frammenti di codice per sviluppatori

en: Front-end Icons (Font Awesome)
it: Icone front-end (Font Awesome)

en: Check out some example of uses
it: Dai un'occhiata agli esempi di utilizzo

en: Use with caution
it: Usare con attenzione

en: Display navigation in your home blog
it: Mostra la navigazione nel blog della pagina iniziale

en: Follow me on Xing
it: Seguimi su Xing

en: Follow me on Yelp
it: Seguimi su Yelp

en: Follow me on VKontakte
it: Seguimi su VKontakte

en: Sticky header: display the shopping cart
it: Header fisso: mostra carrello della spesa

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
it: WooCommerce: spunta per mostrare un'icona del carrello della spesa con il numero di prodotti selezionati a fianco al motto nell'header.

en: Display the shopping cart in the header
it: Visualizza il carrello nell'header

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
it: Questa funzionalità è stato introdotta in WordPress v 4.4 + (dic-2015) e potrebbe avere effetti collaterali minori su alcune delle tue immagini esistenti. Seleziona / deseleziona questa opzione per verificare in modo sicuro che le immagini vengano visualizzate correttamente.

en: Enable the WordPress responsive image feature for the theme's thumbnails
it: Attiva la funzionalità di immagine responsiva di WordPress per le miniature del tema

en: Enable the WordPress responsive image feature for the slider
it: Attiva la funzionalità di immagine responsiva di WordPress per lo slider

en: View your shopping cart
it: Visualizza il tuo carrello

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
it: Puoi scegliere di visualizzare solo gli articoli in evidenza. Se non sei sicuro di come impostare un articolo in evidenza, controlla

en: Include only sticky posts
it: Includi solo gli articoli in evidenza

en: Posts slider button text
it: Testo del pulsante slider degli articoli

en: Front page slider name
it: Nome slider sulla prima pagina

en: Powered by
it: Powered By

en: this slider
it: questo slider

en: the posts slider
it: lo slider degli articoli

en: Customize or remove %s
it: Personalizza o rimuovi %s

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
it: %s e controlla l'opzione 'carica immagini allo scorrimento' nella sezione 'Prestazioni Sito'.

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
it: Lo sapevi che puoi facilmente velocizzare il caricamento della pagina rinviando il caricamento delle immagini non visibili?

en: Apply a category filter to your home / blog posts
it: Applicare un filtro di categoria alla pagina iniziale / blog articoli

en: Set the number of posts to display
it: Imposta il numero di aricoli da mostrare

en: Learn more about post categories in WordPress
it: Ulteriori informazioni sulle categorie degli articoli in WordPress

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
it: Fare clic nel campo qui sopra e selezionare le categorie di post da visualizzare. Se vuoto, non verrà applicato alcun filtro.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it: Non vi è alcun estratto in quanto si tratta di un articolo protetto.

en: Protected: %s
it: Protetto: %s

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
it: &mdash; Slider auto generato dagli articoli del tuo blog &mdash;

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
it: Quando è selezionata, lo slider sulla pagina iniziale occupa la larghezza completa della finestra

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
it: Il testo del pulsante sarà limitato ad 80 caratteri massimo. Lasciare questo campo vuoto per nascondere il pulsante

en: Entire slide and call to action button
it: Tutta la slider e il pulsante CTA

en: Entire slide
it: Tutta la slide

en: Call to action button
it: Pulsante CTA

en: Link post with
it: Collega articolo con

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
it: L'estratto verrà limitation ad 80 car. max

en: The title will be limited to 80 chars max
it: Il titolo verrà limitation ad 80 car. max

en: Display the title
it: Mostra titolo

en: the WordPress documentation.
it: la documentazione di WordPress

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
it: Solo gli articoli con una foto di presentazione o almeno un'immagine all'interno del loro contenuto verranno usati per lo slider. Il numero di immagini visualizzate non supererà il numero di articoli disponibili nel tuo sito.

en: Number of posts to display
it: Numero di aricoli da mostrare

en: Slider documentation
it: Documentazione dello slider

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
it: Per maggiori informazioni sugli sliders, controllare la pagina di documentazione:

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
it: Per aggiungere un'altra diapositiva: passare alla libreria multimediale (fare clic su Media), aprire la schermata di modifica di un'immagine (o aggiungere una nuova immagine) e aggiungerlo al vostro slider desiderato utilizzando le opzioni nel piè di pagina.

en: Upgrade to Customizr Pro
it: Passa a Customizr Pro

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
it: Questa opzione genera uno slider sulla home page basato sui tuoi articoli recenti, partendo dal più recente o da quello/i in evidenza se presenti.

en: Change the header layout
it: Modifica il layout dell'header

en: jump to the Design and Layout section
it: vai alla sezione Design e Layout

en: To change the global header layout, %s
it: Per modificare il layout globale dell'header, %s

en: Your favicon is currently handled with an old method and will not be properly displayed on all devices. You might consider to re-upload your favicon with the new control below.
it: La tua favicon è gestita con un metodo sorpassato e potrebbe non essere visualizzata correttamente su tutti i dispositivi. Ricarica la tua favicon usando il nuovo sistema qui sotto.

en: SITE ICON
it: ICONA DEL SITO

en: Open the menu
it: Apri il menu

en: You can now display your menu as a vertical and mobile friendly side menu, animated when revealed.
it: È ora possibile visualizzare il menu come menu verticale e come menu laterale su dispositivi mobili, con animazione all'apertura.

en: %s or %s.
it: %s o %s.

en: Try it with the demo
it: Provalo nella demo

en: open the customizer menu section
it: apri la sezione di personalizzazione del menu

en: change your menu design now
it: cambia il design del menu ora

en: You can display your main menu or a second menu here horizontally.
it: Puoi ora mostrare qui orizzontalmente il menu principale o secondario

en: %s or read the %s.
it: %s o leggi la %s.

en: Manage menus in the header
it: Gestisci i menu nell'header

en: Manage your menus in the header now
it: Gestisci i tuoi menu nell'intestazione adesso

en: Pages
it: Pagine

en: Close
it: Chiudi

en: Socials in Sidebars
it: Social links nelle barre laterali

en: Set up your social profiles links in the sidebar(s).
it: Impostare i collegamenti ai tuoi social networks nella barra laterale.

en: Front-end placeholders and help blocks
it: Visualizza gli avvisi nel front-end agli utenti registrati.

en: Edit those featured pages %s, or %s (you'll be able to add yours later).
it: Modifica le pagine in evidenza %s, o %s (potrai aggiungerne altre più tardi).

en: Edit those featured pages
it: Modifica le pagine in evidenza

en: now
it: ora

en: Remove the featured pages
it: Rimuovi le pagine in evidenza

en: Edit now.
it: Modifica ora.

en: remove them
it: rimuovile

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
it: Puoi visualizzare l'immagine evidenza del tuo articolo qui, se ne hai impostata una.

en: %s to display a featured image here.
it: %s per visualizzare qui un'immagine in evidenza.

en: Jump to the customizer now
it: Vai alle opzioni di design ora

en: The %s sidebar has no widgets.
it: La barra laterale %s non ha nessun widget.

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
it: Aggiungi un widget alla barra laterale %s o %s.

en: dismiss this notice
it: Rimuovi questo avviso

en: Select your own slider %s, or %s (you'll be able to add one back later).
it: Seleziona il tuo slider %s, o %s (potrai aggiungerene uno più tardi).

en: Go to
it: Vai a

en: Select your own slider
it: Seleziona il tuo slider

en: Remove the home page slider
it: Rimuovi lo slider sulla home page

en: Add widgets to the footer %s or %s.
it: Aggiungi un widget al footer %s o %s.

en: remove this demo slider
it: Rimuovi questo slider demo

en: This is a default page menu.
it: Questo è il menu predefinito.

en: ( If you don't have any pages in your website, then this side menu is empty for the moment. )
it: (Se non ci sono pagine nel vostro sito, questo menu laterale è vuoto per il momento.)

en: If you have already created menu(s), you can %s. If you need to create a new menu, jump to the %s.
it: Se è già stato creato un menu, puoi %s. Se hai bisogno di creare un nuovo menu, passa a %s.

en: change the default menu
it: Cambia il menu predefinito

en: replace this default menu by another one
it: sostituire questo menu predefinito con un altro

en: menu creation screen
it: Videata creazione menu

en: Remove all the menus.
it: Elimina tutti i menu

en: Don't display any menus in the header of your website
it: Non mostrare nessun menu nell'header del tuo sito

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
it: Usare con cautela: offre agli utenti una maniera alternativa di navigare sul tuo sito.

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
it: Le opzioni di layout di cui sopra imposterà il layout a livello globale per gli articoli e le pagine. Ma si può anche definire individualmente il layout per ogni articolo e pagina. Scopri come nel %s.

en: Customizr theme documentation
it: Documentazione del tema Customizr

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
it: Se devi modificare il design della pagina iniziale, apri la sezione 'Pagina Iniziale' sopra questa.

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
it: Puoi visualizzare l'immagine in evidenza (chiamata anche imagine d'anteprima dell'articolo) dei tuoi articoli prima del loro contenuto, quando vengono visualizzati singolarmente.

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
it: Non sai come impostare un'immagine in evidenza in un articolo? Impara come in %s.

en: Stick the footer to the bottom of the page
it: Blocca il footer in fondo alla pagina

en: Display help notices on front-end for logged in users.
it: Visualizza gli avvisi nel front-end agli utenti registrati.

en: When this options is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
it: Quando questa opzione è attivata, vari avvisi ed alcuni messaggi vengono visualizzati sul front-end del tuo sito Web. Sono visibili solo da utenti registrati come amministratori.

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Sidebars settings for the Customizr theme.
it: Impostazioni barre laterali per il tema Customizr

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
it: È possibile creare nuovo menu e modificare il contenuto del tuo menu %s.

en: on the Menus screen in the Appearance section
it: sulla schermata dei Menu nella sezione Aspetto

en: create/edit menus
it: crea/modifica i menu

en: in the menu panel
it: nel pannello del menu

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
it: Se una posizione di menu non ha menu assegnata, verrà utilizzato un menu di pagina predefinito.

en: Smooth Scroll
it: Scorrimento Morbido

en: Smooth Scroll settings
it: Impostazioni Scorrimento Morbido

en: Navigation Menus
it: Navigazione Menu

en: When you've set your main menu as a vertical side navigation, you can check this option to display a complementary horizontal menu in the header.
it: Se visualizzi il tuo menu principale verticalmente, puoi selezionare questa opzione per visualizzare un menu orizzontale complementare nell'header.

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
it: Mostra un menu secondario (orizzontale) nell'header.

en: Also applied to the secondary menu if any.
it: Applicato anche al menu secondario se presente

en: Main menu design
it: Design menu principale

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
it: Seleziona un design: menu laterale (verticale) o regolare (orizzontale)

en: Regular (horizontal)
it: Regolare (orizzontale)

en: Side Menu (vertical)
it: Menu laterale (verticale)

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
it: In modalità responsiva, limita l'altezza del menu a tendina alla parte di finestra visibile

en: Display a label next to the menu button.
it: Visualizzare un'etichetta accanto al pulsante menu.

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
it: Nota: l'etichetta è nascosta su dispositivi mobili.

en: Menu position (for "main" menu)
it: Posizione del menu (per il menu "principale")

en: Secondary (horizontal) menu design
it: Design menu Secondario (orizzontale)

en: Menu position (for the horizontal menu)
it: Posizione del menu (per il menu orizzontale)

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
it: Scegliere un comportamento per dispositivi mobili (responsivo) per il menu secondario.

en: Move after inside the side menu
it: Sposta dopo all'interno del menu laterale

en: Move before inside the side menu
it: Sposta prima all'interno del menu laterale

en: Display in the header
it: Visualizza nell'header

en: Hide
it: Cacher

en: The Customizr Pro WordPress theme allows anyone to create a beautiful, professional and fully responsive website in a few seconds. In the Pro version, you'll get all the features of the free version plus some really cool and even revolutionary ones.
it: Il tema WordPress Customizr Pro permette a chiunque di creare un sito web stupendo, professionale e totalmente responsivo in pochi secondi. Nella versione Pro, avrai tutte le caratteristiche della versione gratuita, più alcune opzioni davvero grandiose ed anche rivoluzionarie.

en: Secondary (horizontal) Menu
it: Menu Secondario (orizzontale)

en: Disabled if the random option is on.
it: Disabilitata se l'opzione casuale è attiva.

en: Important note
it: Nota importante

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
it: questa opzione può creare conflitti con alcuni plugin, assicurarsi che le caratteristiche dei plugin (se presenti) funzionino bene dopo l'attivazione di questa opzione.

en: Enable Smooth Scroll
it: Abilita lo scorrimento morbido

en: This option enables a smoother page scroll.
it: Questa opzione consente un più agevole (morbido) scorrimento della pagina..

en: Choose a layout for the header
it: Scegli un layout per l'header

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
it: Questa impostazione potrebbe influire sulla parte in cui viene rivelato il menu.

en: If you don't find an answer to your issue in the documentation, don't panic! The Customizr theme is used by a growing community of webmasters reporting bugs and making continuous improvements. If you have a problem with the theme, chances are that it's already been reported and fixed in the support forums.
it: Se non trovi una risposta al tuo problema nella documentazione, non farti prendere dal panico! Il tema di Customizr è utilizzato da una crescente comunità di webmaster che riportano problemi e che apportano miglioramenti continui. Se avete un problema con il tema, le probabilità sono che sia già stato segnalato e risolto nel forum di supporto.

en: The easiest way to search in the support forums is to use our Google powered search engine on our %s.
it: Il modo più semplice per la ricerca nel forum di supporto è di utilizzare il motore di ricerca basato su Google sul nostro %s.

en: Thank you for using %s!
it: Grazie per usare %s!

en: %s %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome website.
it: %s %s ha più funzioni, è più sicuro e più stabile che mai per aiutarvi a progettare un sito web impressionante.

en: check the changelog
it: Controlla il registro delle modifiche

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
it: Il modo migliore per iniziare con %s è quello di leggere la %s e visitare il %s.

en: Go Customizr Pro
it: Scarica Customizr Pro

en: Need help with
it: Hai bisogno di aiuto con

en: The best way to start is to read the %s.
it: Il modo migliore per iniziare è quello di leggere la %s.

en: Welcome to
it: Benvenuto in

en: documentation
it: documentazione

en: Good, you've just upgraded to
it: Grandioso, hai appena effettuato l'aggiornamento a

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
it: Vorremmo introdurre le nuove funzionalità sulle quali abbiamo lavorato.

en: version
it: versione

en: Read the latest release notes
it: Leggi gli ultimi aggiornamenti

en: Visit the demo
it: Guarda la demo

en: I already know what's new thanks !
it: So già cosa c'è di nuovo, grazie!

en: close
it: chiudi

en: Link the whole slide
it: Linka tutta la slide

en: You haven't created any menu yet. %s or check the %s to learn more about menus.
it: Non hai ancora creato alcun menu. %s o controlla il%s per ulteriori informazioni sui menu.

en: Assign menus to locations
it: Assegna un menu ad una posizione

en: Create a new menu now
it: Crea un nuovo menu ora

en: WordPress documentation
it: documentazione di WordPress

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
it: o un link personalizzato (lascialo vuoto se è già stata selezionata sopra una pagina od un articolo)

en: Open link in a new page/tab
it: Apri collegamento in una nuova pagina/tab

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

note: Template Name of the plugin/theme
en: Custom Page Example
it: Esempio di pagina personalizzata

en: Add a menu
it: Aggiungi un menu

en: Back Home
it: Pagina iniziale

en: Back to top
it: Inizio pagina

en: The footer has no widgets
it: Non sono presenti widget nel footer

en: Check the slider doc now &raquo;
it: Controlla ora la documentazione dello slider &raquo;

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
it: Scopri come rimuovere questo slider demo.

en: dismiss notice
it: rimuovi notifica

en: See the theme documentation.
it: Leggi la documentazione.

en: Changing the layout in the Customizr theme
it: Cambiare il layout per il tema Customizr.

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
it: Puoi anche rimuovere questa barra laterale

en: Add widgets
it: Aggiungi widgets

en: This block is visible for admin users only.
it: Questo blocco è visibile solo agli utenti amministratore.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli più vecchi

en: Post navigation
it: Navigazione articoli

en: by
it: da

en: tagged
it: con tag

en: Open
it: Apri

en: View all posts by %s
it: Vedi tutti gli articoli di %s

en: View all posts in %s
it: Vedi tutti gli articoli nel %s

en: (updated on %1$s)
it: (aggiornato il %1$s)

en: (updated 1 day ago)
it: (aggiornato 1 giorno fa)

en: (updated %s days ago)
it: (aggiornato %s giorni fa)

en: (updated today)
it: (aggiornato oggi)

en: by %1$s
it: da %1$s

en: This entry was posted
it: Articolo pubblicato

en: and posted on %1$s
it: e con tag %1$s

en: on %1$s
it: in %1$s

en: This entry was posted on %1$s
it: Pubblicato il %1$s

en: This entry was tagged %2$s
it: Pubblicato con tag %2$s

en: This entry was posted in %1$s
it: Pubblicato in %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
it: Pubblicato in %1$s con tag %2$s

en: Return to
it: Torna a

en: Link to full-size image
it: Collegamento all'immagine alla grandezza massima

en: at dimensions
it: alle dimensioni

en: Published
it: Pubblicato

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
it: Pubblicato il %1$s<span class="by-author"> da %2$s</span>.

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Vedi tutti gli articoli di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
it: Pagine:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Continua a leggere <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Yearly Archives: %s
it: Archivi annuali: %s

en: Monthly Archives: %s
it: Archivi mensili: %s

en: Archives
it: Archivi

en: Daily Archives: %s
it: Archivi giornalieri: %s

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: No
it: Nessun

en: Ooops, page not found
it: Ooops, pagina non trovata

en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

en: {no title} Read the post &raquo;
it: {nessun titolo} Leggi l'articolo &raquo;

en: Missing Attachment
it: Allegato mancante

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen.
it: Testo per la pagina in evidenza: utilizza l'estratto dalla pagina o scrivi il tuo testo nelle impostazioni di Customizr.

en: Featured page
it: Pagina in evidenza

en: Customizer screen
it: Customizer

en: comment | comments
it[0]: commento
it[1]: commenti

en: Comment(s) on
it: Commento(i) su

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti più vecchi

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: Post author
it: L'autore dell'articolo

en: Reply
it: Rispondi

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: thoughts on
it: commenti su

en: One thought on
it: Un commento su

en: F j, Y
it: j F Y

en: Merge
it: Unisci

en: Split
it: Separa

en: Page %d
it: Pagina %d

en: 404 Not Found
it: Pagina non trovata (errore 404)

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
it: Risultati per &quot;%1$s&quot;

en: Week %1$s
it: Settimana %1$s

en: Minute %1$s
it: Minuto %1$s

en: Browse:
it: Navigare:

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Next &rarr;
it: Successivo &rarr;

en: &larr; Previous
it: &larr; Precedente

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
it: Imposta la massima altezza delle miniature, per il layout a griglia, in pixel

en: Thumbnails max height for the grid layout
it: Massima altezza delle miniature per il layout a griglia

en: Max. length for post titles (in words)
it: Lunghezza massima per i titoli degli articoli (in parole)

en: Display post format icons in the background
it: Mostra il formato delle icone degli articoli sullo sfondo

en: Apply a colored bottom border to each grid items
it: Applica un bordo inferiore colorato ad ogni elemento della griglia

en: Apply a shadow to each grid items
it: Applica un'ombra ad ogni elemento della griglia

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
it: Nei contesti non spuntati gli articoli verrano visualizzati con il layout a miniature alterne.

en: Apply the grid layout to Search results
it: Applica il layout a griglia ai risultati della Ricerca

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
it: Applica il layout a griglia agli Archivi (archivi, categorie, articoli dell'autore)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
it: Applica il layout a griglia alla Pagina Iniziale / Blog

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
it: Espandi l'ultimo articolo in evidenza (solo nella pagina inizale e nel blog)

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
it: Nota: il numero di colonne è limitato a 3 per layout con una sola barra laterale e ad 2 per layout con doppia barra laterale

en: Number of columns per row
it: Numero di colonne per riga

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
it: Selezionando il Layout a griglia, il contenuto dell'articolo verrà  limitato all'estratto.

en: Grid layout
it: Layout a Griglia

en: Alternate thumbnails layout
it: Layout a miniature alterne

en: Select a Layout
it: Scegli un Layout

en: Post List Design
it: Design delle Liste di Articoli

en: You might want to regenerate your thumbnails.
it: Potresti voler rigenerare le tue immagini in miniatura.

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
it: Spuntando questa opzione, le tue immagini, in fase di caricamento, verrano ridimensionate con l'altezza personalizzata. Ciò impatterà  positivamente sulle performance di caricamento del tuo sito.

en: Replace the default image slider's height
it: Ridefinisci l'altezza predefinita delle immagini dello slider

en: Apply this height to all sliders
it: Applica quest'altezza a tutte le slides

en: Set slider's height in pixels
it: Inserisci l'altezza della slider in pixel

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
it: Spunta questa opzione per ritardare il caricamento delle immagini non visibili. Le immagini al di sotto della parte di finestra visibile (viewport) verranno caricate dinamicamente scorrendo la pagina. Ciò può notevelmente migliorare le performance del tuo sito riducendo il peso di grandi pagine che contengono molte immagini.

en: Load images on scroll
it: Carica le immagini allo scorrimento della pagina

en: Will be hidden if empty
it: Non verrà mostrato se vuoto

en: Social link title in sidebars
it: Social links nelle barre laterali

en: Display a back to top arrow on scroll
it: Mostra una freccia che punta all'inizio della pagina mentre scrolli

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
it: Visualizza la navigazione articoli come una lista di articoli (archivi, pagina del blog, categorie, risultati di ricerca...)

en: Display posts navigation in single posts
it: Mostra la navigazione nei singoli articoli

en: Display navigation in pages
it: Mostra la navigazione nelle pagine

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
it: Quando questa opzione è selezionata, la navigazione articoli viene visualizzata sotto l'articolo

en: Display posts navigation
it: Mostra la navigazione articoli

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
it: Di default, WordPress mostra i commenti recenti, anche se i commenti sono disabilitati negli articoli o nelle pagine. Disabilitando questa options ti permetterà di non mostrare lo storico dei commenti.

en: Display the comment list
it: Mostra la lista dei commenti

en: discussion settings page.
it: pagina delle impostazioni della Discussione.

en: You can also change other comments settings in the
it: Modifica le altre impostazioni dei commenti nella

en: post screen
it: lista degli articoli

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
it: Se spuntata, questa opzione abilita i commenti su tutti i singoli articoli. Puoi disabilitare i commenti per un articolo individuale utilizzando la Modifica Rapida dalla

en: Enable comments on posts
it: Abilita i commenti negli articoli

en: the discussion settings page.
it: pagina delle impostazioni della discussione.

en: You can also change other comments settings in :
it: Modifica le altrei impostazioni dei commenti nella:

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
it: Se spuntata, questa opzione abilita i commenti sulle pagine. Puoi disabilitare i commenti per una pagina individuale utilizzando Modifica Rapida dalla lista delle pagine.

en: Other comments settings
it: Impostazioni commenti

en: Custom
it: Personalizzato

en: Skin color
it: Colore della skin

en: Comments bubble color
it: Colore della nuvoletta dei commenti

en: Large bubbles
it: Nuvoletta grande

en: Small bubbles
it: Nuvoletta piccola

en: Comments bubble shape
it: Forma della nuvoletta dei commenti

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
it: Mostra il numero dei commenti in una nuvoletta accanto al titolo dell'articolo

en: Comments bubbles
it: Nuvoletta dei commenti

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
it: Applica il capolettera al primo paragrafo delle pagine

en: Enable drop caps in pages
it: Abilita i capilettera nelle pagine

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
it: Applica il capolettera al primo paragrafo dei singoli articoli

en: Enable drop caps in posts
it: Abilita i capilettera negli articoli

en: Simple black
it: Nero semplice

en: Skin color with shadow
it: Colore della skin con ombre

en: Drop cap style
it: Stile del capolettera

en: (number of words)
it: (numero di parole)

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
it: Applica il capolettera quando il paragrafo include almeno il seguente numero di parole :

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
it: Applica il capolettera al primo paragrafo del contenuto di articoli / pagine

en: Enable drop caps
it: Abilita i capilettera

en: Drop caps
it: Capilettera

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
it: Applicare bell effetto di espansione per le gallerie di immagini al passaggio del mouse

en: Enable Customizr effects on hover
it: Attivare gli effetti Customizr al passaggio del mouse

en: Apply lightbox effects to galleries images
it: Applica l'effetto lightbox per le gallerie di immagini

en: Enable Lightbox effect in galleries
it: Abilita l'effetto lightbox per le gallerie di immagini

en: Apply Customizr effects to galleries images
it: Applica gli effetti di Customizr alle gallerie immagini

en: Enable Customizr galleries
it: Abilita le gallerie di Customizr

en: After the title
it: Dopo il titolo

en: Before the title boxed
it: Prima del titolo, in un box

en: Before the title in full width
it: Prima del titolo a larghezza massima

en: Don't display
it: Non mostrare nulla

en: Post thumbnail position
it: Posizione delle miniature negli articoli

en: Search results page titles
it: Titoli delle pagine dei risultati della ricerca

en: Search Results for :
it: risultato per:

en: Author pages titles
it: Titoli delle pagine autore

en: Tag pages titles
it: Titoli delle pagine dei Tag

en: Category pages titles
it: Titoli delle pagine di categoria

en: Archive titles
it: Titoli degli archivi

en: Alternate thumbnail/content
it: Alterna miniatura/contenuto

en: Left
it: Sinistra

en: Bottom
it: Sotto

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Sopra

en: Thumbnails position
it: Posizione miniature

en: Set the thumbnail's max height in pixels
it: Imposta la massima altezza delle miniature in pixel

en: Rectangular with unblur effect on hover
it: Rettangolare con messa a fuoco al passaggio del mouse

en: Rectangular with blur effect on hover
it: Rettangolare con sfocamento al passaggio del mouse

en: Rectangular with no effect
it: Rettangolare senza effetti

en: Squared, no expansion
it: Quadrata, nessuna espansione

en: Squared, expand on hover
it: Quadrata, espandi al passaggio del mouse

en: Rounded, no expansion
it: Arrotondata, nessuna espansione

en: Rounded, expand on hover
it: Arrotondata, espandi al passaggio del mouse

en: Thumbnails shape
it: Forma delle miniature

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
it: Opzioni delle miniature per il layout a miniature alterne

en: Upload a default thumbnail
it: Carica un'immagine in miniatura di default

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
it: Se non è stata impostata alcuna immagine in evidenza, usa l'ultima immagine allegata a questo articolo.

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
it: Nota: scegliendo il layout a griglia, le immagini in miniature verranno sempre mostrate

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
it: Spuntando questa opzione, le immagini in miniatura degli articoli verranno mostrate in tutte le liste di articoli: blog, archivi, pagina dell'autore, pagine di ricerca, ...

en: Display the post thumbnails
it: Mostra l'immagine in miniatura

en: Thumbnails options
it: Opzioni delle immagini in miniatura

en: Set the excerpt length (in number of words)
it: Imposta la dimensione (in numero di parole) dell'estratto

en: Info (blue)
it: Info (blu)

en: Important (red)
it: Importante (rosso)

en: Alert (orange)
it: Allarme (arancione)

en: Success (green)
it: Successo (verde)

en: Default (grey)
it: Default (grigio)

en: Update notice style
it: Stile della notifica di aggiormento

en: Update notice text
it: Testo della notifica di aggiormento

en: Recently updated !
it: Aggiornato recentemente!

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
it: Imposta un intervallo massimo (in giorno) durante il quale verrà  mostrata la notifica di aggiornamento recente.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
it: Mostra una notifica se l'ultimo aggiornamento è più recente di n giorni.

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
it: Spuntando questa opzione, mostrerai una notifica personalizzabile riguardo l'aggiornamento recente, accanto al titolo dell'articolo.

en: Display a recent update notice
it: Mostra la notifica di un aggiornamento recente

en: Recent update notice after post titles
it: Notifica di aggiornamento recente dopo il titolo degli articoli

en: Date of the last update
it: Data dell'ultimo aggiornamento

en: No. of days since last update
it: Num di giorni dall'ultimo aggiornamento

en: Select the last update format
it: Seleziona il formato per l'ultimo aggiornamento

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
it: Spuntando questa opzione, possono essere visualizzate ulteriori informazioni riguardo la data dell'ultimo aggiornamento (non verrà  mostrato nulla se l'articolo non è mai stato aggiornato)

en: Display the update date
it: Mostra la data dell'ultimo aggiornamento

en: Display the author
it: Mostra l'autore

en: Display the publication date
it: Mostra la data di pubblicazione

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
it: Mostra tassonomie non gerarchice (come i tag)

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
it: Mostra tassonomie gerarchiche (come le categorie)

en: Select the metas to display
it: Seleziona i metadati da mostrare

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
it: Mostra i metadati degli articoli nelle liste di articoli (archivi, pagina articoli)

en: Display posts metas for single posts
it: Mostra i metadati degli articoli nei singoli articoli

en: Display posts metas on home
it: Mostra i metadati degli articoli nella pagina iniziale

en: Select the contexts
it: Seleziona i contesti

en: Text only
it: Solo testo

en: Buttons and text
it: Pulsanti e testo

en: Select a design for the post metas
it: Scegli il design per i metadati

en: Metas Design
it: Design dei Metadati

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
it: Quando questa opzione è spuntata, i metadati degli articoli (come tassonomie, data e autore) vengono mostrati al di sotto del titolo dell'articolo.

en: Display posts metas
it: Mostra i metadati dell'articolo

en: WP footer widgets : display icons next to titles
it: Widget di WP nel footer: mostra un'icona accanto ai titoli

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
it: Widget di WP nella barra laterale: mostra un'icona accanto ai titoli

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
it: Quando questa opzione è spuntata, viene mostrata un'icona di tipo articolo sulla sinistra di ogni titolo degli articoli in una pagina archivio. Una pagina archivio può essere: categoria, tag, autore, archivi mensili, tassonomie personalizzate, risultati della ricerca.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
it: Mostra un'icona accanto ad ogni titolo degli articoli in una pagina archivio

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
it: Quando questa opzione è spuntata, viene mostrata un'icona di tipo archivio nell'intestazione di ogni tipo di archivio, sulla sinistra del titolo. Una pagina archivio può essere: categoria, tag, autore, archivi mensili, tassonomie personalizzate, risultati della ricerca.

en: Display an icon next to the archive title
it: Mostra un'icona accanto al titolo degli archivi

en: Display a post icon next to the single post title
it: Mostra un'icona accanto al titolo degli articoli

en: Display a page icon next to the page title
it: Mostra un'icona accanto al titolo delle pagine

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
it: Quando questa opzione è spuntata, viene mostrata un'icona contestuale accanto ai titoli delle pagine, degli articoli, degli archivi, e dei widget standard di WordPress

en: Display icons next to titles
it: Mostra un'icona accanto ai titoli

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
it: Mostra la breadcrumb nelle liste di articoli : blog, archivi, risultati della ricerca...

en: Display the breadcrumb in single posts
it: Mostra Breadcrumb nei singoli articoli

en: Display the breadcrumb in pages
it: Mostra Breadcrumb nelle pagine

en: Display the breadcrumb on home page
it: Mostra Breadcrumb nella pagina iniziale

en: Open external links in a new tab
it: Apri i link esterni in una nuova scheda

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
it: Verrà applicata solamente ai link inclusi nei contenuti degli articoli e/o delle pagine.

en: Display an icon next to external links
it: Mostra un'icona accanto ai link esterni

en: Fade effect on link hover
it: Effetto dissolvenza al passaggio del mouse

en: Hover move effect for the sub menu items
it: Movimento degli elementi dei sottomenu al passaggio del mouse

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
it: Svela i sottomenu con un effetto di dissolvenza

en: Menu on the right
it: Menu a destra

en: Menu on the left
it: Menu a sinistra

en: the z-index
it: lo z-index

en: What is
it: Cos'è

en: Set the header z-index
it: Imposta lo z-index dell'header

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
it: Header fisso : semi-trasparente durante lo scorrimento

en: Sticky header : display the menu
it: Header fisso: mostra il menu

en: Sticky header : shrink title / logo
it: Header fisso : restringi titolo / logo

en: Sticky header : display the title / logo
it: Header fisso : mostra titolo / logo

en: Sticky header : display the tagline
it: Header fisso : mostra il motto

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
it: Se spuntata, questa opzione fissa l'header in cima alla pagina durante lo scorrimento.

en: Sticky on scroll
it: Sticky durante lo scorrimento

en: Sticky header settings
it: Impostazioni dell'header fisso (sticky)

en: Logo / title on the right
it: Logo / titolo a destra

en: Logo / title centered
it: Logo / titolo centrati

en: Logo / title on the left
it: Logo / titolo a sinistra

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
it: Se spuntata, questa opzione avvolge menu/motto/social dell'header in un box grigio chiaro.

en: Display menu in a box
it: Visualizza il menu in un box

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
it: Questa opzione imposta la dimensione di default del font applicato ad ogni elmento testuale del tuo sito, se essa non è stata già applicata diversamente.

en: Set your website default font size in pixels.
it: Imposta la dimensione di default del font per il tuo sito web in pixel.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
it: Questo selettore di font ti permette di visualizzare in anteprima e selezionare tra una comoda selezione di coppie e singoli font. Se scegli una coppia, il primo font verrà  applicato alle principali intestazioni del tuo sito: nome del sito, motto, titoli h1, h2, h3, mentre il secondo verrà  utilizzato come font di default del tuo sito web per ogni testo o paragrafo.

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
it: Scegli una bella coppia di font (intestazionie e default)  o font singoli per il tuo sito web.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
it: Spunta questa opzione per mostrare un blocco con le informazioni sull'autor dopo il contenuto di ogni singolo articolo. Nota: devi riempire il campo Informazioni biografiche nel profilo utente.

en: Display an author box after each single post content
it: Mostra il box dell'autore sotto il contenuto di ogni singolo articolo

en: Global Post Lists Settings
it: Impostazioni globali delle Liste di Articoli

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
it: Nota: il layout della pagina iniziale deve essere impostato nella sezione Pagina Iniziale

en: On the web, speed is key ! Improve the load time of your pages with those options.
it: Sul web, la chiave è la velocità  ! Migliora il tempo di caricamento delle tue pagine con queste opzioni.

en: Website Performances
it: Performance del Sito

en: Set up footer global options
it: Imposta le opzioni globali del footer

en: Footer global settings
it: Impostazioni globali del footer

en: Set up post/page navigation options
it: Imposta le opzioni per la navigazione articolo/pagina

en: Post/Page Navigation
it: Navigazione Articolo/Pagina

en: Set up paragraphs options
it: Imposta le opzioni dei paragrafi

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Set up gallery options
it: Imposta le opzioni della galleria di immagini

en: Galleries
it: Gallerie

en: Set up post metas options
it: Imposta le opzioni dei metadati degli articoli

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
it: Metadati degli articoli (categorie, tag, tassonomie personalizzate)

en: Set up breadcrumb options
it: Imposta le opzioni della Breadcrumb

en: Set up single posts options
it: Imposta le opzioni per i singoli articoli

en: Single posts
it: Articoli singoli

en: Set up post lists options
it: Imposta le opzioni per le liste di articoli

en: Post lists : blog, archives, ...
it: Liste di articoli: blog, archivi, ...

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
it[0]: Il tuo tema supporta %s menu. Scegli quale menu desideri utilizzare.
it[1]: Il tuo tema supporta %s menu. Scegli quale menu mostrare in ogni posizione.

en: Design and layout
it: Design e layout

en: Header design and layout
it: Design e layout dell'header

en: Post authors settings
it: Impostazioni autore articolo

en: Authors
it: Autori

en: Image settings
it: Impostazioni immagini

en: Set up the titles icons options
it: Imposta le opzioni per le icone dei titoli

en: Titles icons settings
it: Impostazioni delle icone dei titoli

en: Links style and effects
it: Effetti e stile dei collegamenti

en: Set up the font global settings
it: Imposta le opzioni globali per i font

en: Fonts
it: Font

en: Site Title & Tagline
it: Titolo del sito e motto

en: How to create and use a child theme ?
it: Come creare e usare un tema figlio?

en: child theme.
it: tema child.

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
it: Usa questo campo per testare piccole porzioni di codice CSS. Per personalizzazioni più importanti del CSS, è consigliabile modificare il file style.css di un

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
it: Aggiungi qui il tuo custom css e disegna dal vivo! (per utenti avanzati)

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
it: Attiva questa opzione per spostare le barre laterali (se presenti) al di sotto del blocco principale, negli smarphones o nei tablet.

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
it: Riordinamento dinamico delle barre laterali su dispositivi a schermo ridotto

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
it: Se abilitata, questa opzione attiva uno scorrimento morbido della pagina quando clicchi su un collegamento ad un'ancora della stessa pagina.

en: Smooth scroll on click
it: Scorrimento morbido al click del mouse

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
it: Questa opzione centra dinamicamente le immagini per qualsiasi dispositivo, verticalmente o orizzontalmente in accordo con le loro proporzioni iniziali.

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
it: Centra dinamicamente le miniature su tutti i dispositivi

en: Dynamic slider images centering on any devices
it: Centra dinamicamente le slides su tutti i dispositivi

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
it: Quando spuntata, questa opzione mostra un'icona di caricamente durante la fase di setup delle diapositive.

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
it: Sliders: mostra un'icona di caricamento prima che le slides vengano visualizzate

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
it: Apri la pagina della descrizione del plugin Regenerate thumbnails

en: regenerate thumbnails
it: rigenera miniature

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
it: Consigliamo fortemente di rigenerare le immagini della tua libreria in alta definizione, con l'ausilio di questo plugin gratuito

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
it: Se abilitato, il tuo sito web includerà  il supporto per i dispositivi ad alta risoluzione.

en: High resolution (Retina) support
it: Supporto per le immagini ad alta risoluzione (Retina)

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
it: Se abilitata, questa opzione costringe il lightbox a ridimensionare le immagini nella finestra

en: Autoscale images on zoom
it: Ridimensionamento automatico per lo Zoom

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
it: Se abilitata, questa opzione attiva una finestra popin con un effetto zoom quando l'immagine è cliccata. Nota: per abilitare questo effetto nelle tue pagine o articoli, le immagini devono essere linkate al File media.

en: Lightbox effect on images
it: Effetto lightbox per le immagini

en: Social links in footer
it: Link social nel footer

en: Social links in right sidebar
it: Social links nella barra laterale a destra

en: Social links in left sidebar
it: Social links nella barra laterale a sinistra

en: Social links in header
it: Social links nell'header

en: Enable comments on pages
it: Abilita i commenti sulle pagine

en: Choose the pages default layout
it: Scegli il layout predefinito delle pagine

en: Display the full content
it: Mostra tutto il contenuto

en: Display the excerpt
it: Mostra l'estratto

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
it: Seleziona la lunghezza degli articoli in liste (la pagina iniziale, i moduli di ricerca, gli archivi, ...)

en: Maximum number of posts per page
it: Numero massimo di articoli per pagina

en: Choose the posts default layout
it: Scegli il layout predefinito degli articoli

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
it: Questa opzione sovrascriverà  il layout che hai definito per ogni pagina/articolo, inclusa la pagina iniziale.

en: Force default layout everywhere
it: Usa il layout globale predefinito in tutto il sito

en: Choose the global default layout
it: Scegli il layout generale predefinito

en: Display Breadcrumb
it: Mostra Breadcrumb

en: Button text
it: Testo del pulsante

en: Read more &raquo;
it: Leggi &raquo;

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
it: Le immagini sono impostate con la funzione "immagine in evidenza" nel basso dello schermo di Modifica Pagina. Deseleziona l'opzione qui sopra per disabilitare le immagini in evidenza.

en: Show images
it: Mostra le immagini

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Display home featured pages area
it: Mostra le pagine in evidenza sulla pagina iniziale

en: Featured pages options
it: Impostazioni pagine in evidenza

en: Delay between each slides
it: Intervallo tra diapositive

en: Full width slider
it: Slider a larghezza massima

en: Select front page slider
it: Seleziona uno slider per la pagina iniziale

en: Slider options
it: Impostazioni slider

en: Set up the front page layout
it: Impostazioni per il layout della pagina iniziale

en: Posts page
it: Pagina articoli

en: Front page
it: Pagina iniziale

en: A static page
it: Una pagina statica

en: Your latest posts
it: Gli ultimi articoli

en: Don't show any posts or page
it: Non mostrare nessun articolo o pagina

en: Front page displays
it: La pagina iniziale mostra

en: Choose content and layout
it: Scegli il contenuto e il layout

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
it: Carica la favicon (formati supportati: .ico, .png, .gif)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
it: Usalo per specificare un logo diverso nella modalità "header fisso".

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
it: Carica logo sticky (formati supportati: .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
it: Deseleziona questa opzione per mantenere le dimensioni originali del tuo logo.

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
it: Imposta le dimensioni massime del logo a: larghezza 250px e altezza 100px

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
it: Carica logo (formati supportati: .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
it: Deseleziona questa opzione per rimuovere il bordo colorato in alto.

en: Display top border
it: Mostra il bordo in alto

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
it: L'utilizzo dei fogli di stile in versione minimizzata ti permetterà di ridurre il tempo di caricamento della tua pagina web.

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
it: Prestazioni: usa i fogli di stile minimizzati

en: Apply a random color skin on each page load.
it: Applica un colore casuale della skin ad ogni caricamento pagina

en: Randomize the skin
it: Colore della skin casuale

en: Choose a predefined skin
it: Scegli una skin predefinita

en: Expand submenus on hover
it: Espandi sottomenu al passaggio del mouse

en: Expand submenus on click
it: Espandi sottomenu al click del mouse

en: Select a submenu expansion option
it: Seleziona l'opzione per l'espansione dei sottomenu

en: Various settings for responsive display
it: Varie impostazioni per la visualizzazione responsiva

en: Responsive settings
it: Impostazioni Responsive

en: Various links settings
it: Varie impostazioni per i collegamenti

en: Various images settings
it: Varie impostazioni per le immagini

en: Set up your social links
it: Imposta i tuoi social links

en: Set up comments options
it: Impostazioni commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Set up layout options
it: Impostazioni per il layout

en: Pages &amp; Posts Layout
it: Layout per pagine e articoli

en: Set up front page options
it: Personalizza la pagina iniziale

en: Front Page
it: Pagina iniziale

en: Set up logo and favicon options
it: Impostazioni logo e favicon

en: Select a skin for Customizr
it: Seleziona una skin per Customizr

en: Advanced settings for the Customizr theme.
it: Impostazioni avanzate per il tema Customizr.

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Footer settings for the Customizr theme.
it: Impostazioni del footer per il tema Customizr.

en: Content settings for the Customizr theme.
it: Impostazioni del Contenuto per il tema Customizr.

en: Content : home, posts, ...
it: Contenuto: pagina iniziale, articoli, ...

en: Header settings for the Customizr theme.
it: Impostazioni dell Header per il tema Customizr

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
it: Impostazioni globali per il tema Customizr: skin, socials, collegamenti...

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
it: &mdash; Slider demo &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
it: &mdash; Nessun slider &mdash;

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
it: Devi prima selezionare una pagina. Lascia vuoto questo campo se vuoi utilizzare un estratto dalla pagina stessa.

en: Featured text %1$s (200 char. max)
it: Testo in evidenza %1$s (200 car. max)

en: Custom featured page %1$s
it: Pagina in evidenza personalizzata %1$s

en: Featured text three (200 char. max)
it: Testo in evidenza tre (200 car. max)

en: Featured text two (200 char. max)
it: Testo in evidenza due (200 car. max)

en: Featured text one (200 char. max)
it: Testo in evidenza uno (200 car. max)

en: Home featured page three
it: Pagina in evidenza nella pagina iniziale - tre

en: Home featured page two
it: Pagina in evidenza nella pagina iniziale - due

en: Home featured page one
it: Pagina in evidenza nella pagina iniziale - uno

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Need help with Customizr? Click here!
it: Hai bisogno di aiuto con Customizr? Clicca qui!

en: Help
it: Aiuto

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
it: Numerose opzioni per il layout e look sono accessibili nello schermo di personalizzazione di Wordpress: vedi i tuoi cambiamenti dal vivo!

en: Customizr is a clean responsive theme
it: Customizr è un tema pulito e responsivo

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Siamo spiacenti, non abbiamo trovato nessuna pagina che contenga le parole ricercate. Vuoi riprovare con altre parole?

en: Sir Winston Churchill
it: Totò

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
it: Questa è la civiltà : hai tutto quello che vuoi quando non ti serve.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
it: Siamo spiacenti, non abbiamo trovato nessuna pagina corrispondente. Vuoi provare a cercarla?

en: George Orwell
it: Totò

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
it: Mi scusi, per andare dove dobbiamo andare, per dove dobbiamo andare?

en: Footer Widget Area Three
it: Footer Widget, Area Tre

en: Footer Widget Area Two
it: Footer Widget, Area Due

en: Just use it as you want !
it: Da utilizzare come vuoi!

en: Footer Widget Area One
it: Footer Widget, Area Uno

en: Left Sidebar
it: Barra laterale a sinistra

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
it: Appare negli articoli, le pagine statiche, gli archivi ed i moduli di ricerca

en: Right Sidebar
it: Barra laterale a destra

en: Follow me on LinkedIn
it: Seguimi su LinkedIn

en: Follow me on Dribbble
it: Seguimi su Dribbble

en: Follow me on Github
it: Seguimi su Github

en: Pin me on Pinterest
it: Pin me su Pinterest

en: Follow me on Youtube
it: Seguimi su Youtube

en: Follow me on WordPress
it: Seguimi su WordPress

en: Follow me on Flickr
it: Seguimi su Flickr

en: Follow me on Tumblr
it: Seguimi su Tumblr

en: Follow me on Instagram
it: Seguimi su Instagram

en: Follow me on Google+
it: Seguimi su Google+

en: Follow me on Facebook
it: Seguimi su Facebook

en: Follow me on Twitter
it: Seguimi su Twitter

en: Subscribe to my rss feed
it: Iscriviti al feed RSS

en: Single fonts
it: Font singoli

en: Web safe fonts pairs
it: Coppie di font "web safe"

en: Google fonts pairs
it: Coppie di font Google

en: Light blue
it: Azzurro

en: Green blue
it: Verde/blu

en: Light green
it: Verde chiaro

en: Green
it: Verde

en: Flat yellow
it: Giallo pastello

en: Yellow
it: Giallo

en: Flat orange
it: Arancione pastello

en: Orange
it: Arancione

en: Red
it: Rosso

en: Flat red
it: Rosso pastello

en: Purple
it: Viola

en: Flat purple
it: Viola pastello

en: Light grey
it: Grigio chiaro

en: Grey
it: Grigio

en: Flat black
it: Nero pastello

en: Black
it: Nero

en: Blue
it: Azzurro

en: No sidebars : full width layout
it: Nessuna barra laterale: larghezza massima

en: 2 sidebars : Right and Left
it: 2 barre laterali: a destra e a sinistra

en: Left sidebar
it: Barra laterale a sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale a destra

en: Remove
it: Elimina

en: Upload
it: Carica

en: Check the documentation
it: Consulta la documentazione

en: Need help to create a slider ?
it: Hai bisogno di aiuto per creare una slider?

en: Create a slider
it: Creare uno slider

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
it: Per copiare le informazioni di sistema, clicca qui sotto poi premi Ctrl + C (PC) o Cmd + C (Mac).

en: Please include the following informations when posting support requests
it: Per favore includi le seguenti informazioni nelle richieste di supporto.

en: System Informations
it: Informazioni del Sistema

en: Go to Dashboard
it: Vai alla bacheca

en: Go to Dashboard &rarr; Home
it: Vai alla bacheca &rarr; Home

en: Changelog in version %1$s
it: Changelog della versione %1$s

en: Easily take your web design one step further
it: Fai fare un passo avanti al tuo web design, è facile!

en: Follow us
it: Seguici

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
it: Se sei soddisfatto di Customizr, dillo su wordpress.org scrivendo una recensione favorevole!

en: Happy user of Customizr?
it: Utente soddisfatto di Customizr?

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
it: Stai usando un child theme di Customizr %1$s : controlla sempre il %2$s dopo l'aggiornamento per vedere se una funzione o un template è stato deprecato.

en: Check the FAQ
it: Controlla le domande frequenti

en: Read the documentation
it: Leggi la documentazione

en: About Customizr
it: Informazioni su Customizr

en: Current slide
it: Diapositiva attuale

en: Edit this slide
it: Modifica questa diapositiva

en: No Image Selected
it: Nessun immagine selezionata

en: Edit
it: Modifica

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Slide Text
it: Testo della diapositiva

en: Title
it: Titolo

en: Slide Image
it: Immagine diapositiva

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
it: Lo slider non ha ancora nessuna diapositiva. Vai alla Libreria Media, modifica le immagini e aggiungile allo slider.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
it: Non hai creato nessun slider ancora. Scrivi un nome per il nuovo slider e clicca il pulsante per crearlo.

en: Add a slider
it: Aggiungi uno slider

en: No link
it: Nessun link

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
it: Scegli una pagina o un articolo collegata/o (tra gli ultimi 100)

en: Button text (80 char. max length)
it: Testo del pulsante (80 car. max)

en: Title and text color
it: Titolo e colore del testo

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
it: Descrizione (sotto il titolo, 250 car. max)

en: Title text (80 char. max length)
it: Testo del titolo (80 car. max)

en: Add to a slider (create one if needed)
it: Aggiungi allo slider (creandone uno nuovo se necessario)

en: Add to a slider
it: Aggiungi allo slider

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
it: Non hai creato nessun slider ancora. Vai alla Libreria Media, modifica una immagine e aggiungila al nuovo slider (assegnando un nome allo slider). Poi modifica le altre immagini, aggiungendole una per una allo slider creato.

en: Delete slider
it: Cancella slider

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
it: Questo slider sarà cancellato definitivamente (le immagini, i pulsanti e i collegamenti saranno conservati).

en: Delete this slider
it: Cancella questo slider

en: Slider Layout : set the slider in full width
it: Layout della Slider: imposta la slider a larghezza massima

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
it: Intervallo tra diapositive in millisecondi. Valore predefinito: 5000ms (= 5 secondi).

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
it: Per creare un nuovo slider, apri la Libreria Media, modifica una immagine e aggiungila al nuovo slider (assegnando un nome allo slider). Poi modifica le altre immagini, aggiungendole una per una allo slider creato.

en: &mdash; Select a slider &mdash;
it: &mdash; Scegli uno slider &mdash;

en: Choose a slider
it: Scegli uno slider

en: Add a slider to this post/page
it: Aggiungi uno slider a questo/a articolo/pagina

en: Default layout %1s
it: Layout predefinito %1s

en: Select a specific layout for %1$s
it: Scegli un layout specifico per %1$s

en: here
it: qui

en: this post
it: questo articolo

en: this page
it: questa pagina

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
it: Puoi definire un layout specifico per %1$s utilizzando le barre laterali predefinite. Il layout predefinito può essere modificato nelle opzioni del tema %2$s.<br />

en: Change layout options
it: Impostazioni layout

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
it: Hai selezionato l'opzione <i>"Usa il layout globale predefinito in tutto il sito"</i>. Devi deselezionarla per impostare un layout specifico per questo articolo.

en: posts
it: articoli

en: pages
it: pagine

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
it: Il layout predefinito per %1$s è: %2$s

en: Slider Options
it: Impostazioni slider

en: Layout Options
it: Impostazioni layout

en: Upgrade Wordpress Now
it: Aggiorna WordPress adesso

en: This theme requires WordPress 3.4+
it: Questo tema richiede WordPress versione 3.4+

en: Upgrade WP
it: Aggiorna WordPress

en: Discover Customizr Pro
it: Scopri Customizr Pro

en: Jump to the blog design options
it: Vai alle opzioni di design del blog

en: More grid design options
it: Più opzioni di design della griglia
